• Uncategorized
  • 0

Sky Q Review: An Installation story & real world Impressions

right from its launch we reckoned the new sky Q system sounded like just what we needed at the Automated Home so we placed our order the first day it became available. It’s been 10 days since it was installed, so is this the 21st Century TV experience we were hoping for or is it all a bit of a let down?

Instalace

Our engineer turned up around 9:30am and was perturbed to hear we were a BT Internet house. The next 5 minutes were spent on the trials and tribulations of a sky installer especially on how it works fine with sky routers but everything else is a “lottery.”

When I mentioned we wanted to by-pass the whole wireless thing completely and go the hard-wired route with the builtin Ethernet ports he admitted he had no idea how to set that up or even how a LAN worked.

Worst of all he told us he was only allotted 85 mins to do our entire system – fit new dish and LNB, install the main sky Q Silver box and 3 sky mini boxes, perform software updates etc. He’s expected to do 7 installs a day!

The engineer was a terrific guy, he worked super fast replacing our near 20-year-old rusty dish with a new one (normally you only need to change the LNB for sky Q). The new set up was tested at the LNB and then again at the end of our cables – all green lights.

The sky Q Silver Box

Our old Sky+ 1TB box was removed and the skinny new Q DVR slid into its place under the Mac mini and Sonos. It looks good in black although you can skin it in a variety of ways. remember if you are upgrading from an existing sky system you will no longer have access to the recording or season passes on your old box. Our engineer told us he hadn’t fitted any of the regular (non-Silver) Q systems.

The Silver box is the brains of the whole operation and from what we can find out its 12 tuners are shared out across the home to the other devices something like this:

4 Tuners for Recording
1 Tuner for live TV on the Silver Box
2 Tuners for live TV or Recordings on the Minis
2 Tuners for live TV or Recordings on the tablet App
1 Tuner for the TV Guide
1 Tuner for PIP on the Silver Box
1 Tuner for future use (4K?)

Its 2TB’s can store up to 350 hours of HD TV (there’s around 300GB reserved by sky for other uses). round the back there’s a S/PIDF optical audio out but full Dolby digital audio is available over the HDMI cable now. There are a couple of USB ports and an HDMI IN for future use.

The Silver box will get a software upgrade to enable Sky’s 4K service coming later this year (50fps 2160p UHD output utilising HDMI 2.0 and HDCP2.2). The non-Silver Q box and the mini boxes will stay at 1080p. I’ve noticed some regular sky channels have very, shall we say ‘average’ picture quality these days. I don’t know much about how these things work but it makes me wonder is sky compressing channels even more to squeeze the maximum out of each transponder, making room for the 4K channels?

#
Náhled
Produkt
Hodnocení
Cena

1

original sky Q Voice Remote control – Compatible with sky Q 1TB or 2TB box plus the sky Q mini box -…

3,458 Reviews

£28.00

buy on Amazon

2

sky Q Remote control

496 Reviews

£25.50

buy on Amazon

3Sky Q Voice Remote Control

635 recenzí

25,99 GBP

koupit na Amazonu

UI

Věci jsou zde velmi odlišné, většinou k lepšímu. UI má mnohem modernější pocit a vypadá to opravdu jasně, svěží a ostré. Staré tlačítko zálohování odešlo a pro ekvivalentní akci většinou musíte použít šipku levé.

Poprodejní lišta, kterou jsem měl na svém TiVo před 15 lety, se konečně dostane na oblohu

Můžete si zobrazit nejnovější nahrávky nebo je uvést A-Z. Hloupě, i když „nová“ sezóna ukazuje, že se všechny objevují spíše pod N než v řádném dopisu.

Je snadné zjistit, co stahuje (sady krabic, nákupy a na vyžádání) a front můžete snadno pozastavit. Položky s deletováním jsou také vánek, jak se zvedá z místa, kde jste na svých pořadech přecházeli z sekce My Q. Sekce „pro vás“ mého Q má doporučit pořady, ale po 10 dnech se stále říká, že se učí, co se mi líbí.

Jedním z skutečných nepříjemností je, že tlačítko Domů vás zavede spíše do sekce „Top Picks“ než na televizní průvodce, který všichni chceme vidět.

Udržování celé rodiny šťastné – 4 nahrávky v 21:00

Mezi aplikacemi a televizním rozhraním UI existuje nekonzistentnost ohledně toho, jak je zastoupena sezóna, která by mohla zmást nováčky. V aplikaci je reprezentován kruhem kolem R a zeleným pruhem se šipkami na každém konci v televizi.

Pokud máte epizody pořadu z několika různých ročních období, nyní jsou nyní rozděleny a zobrazeny v samostatných složkách.

Po několika dnech používání se mi opravdu líbí nové uživatelské rozhraní.

Dálkové ovladače

Hlavní Q Box je dodáván s 2 dálkovými dálkovými, pravidelnými IR One a novým dotykem Bluetooth. Obvykle jsem obhájcem všech nejnovějších technologií, ale stále jsem nerozhodnutý na Swipey Bluetooth Sky Q Touch Remote. Trvá to trochu zvyknout, například můžete mít pocit, že můžete stisknout horní, dolní a stranu dotykové podložky pro navigaci obrazovek, ale existuje pouze jeden výsledek stisknutí podložky – vyberte – všechno ostatní musí být lehké přejetím přejetím světla .

Stejně jako nový dálkový ovladač Apple TV, pokud se při výběru dotknete přejetí polštářů špatně, můžete během přehrávání snadno skočit ze svého místa. Kromě toho, že musíte trénovat svalovou paměť, abyste mohli používat tento nový dálkový ovladač, musíte také přepnout zpět na starý tlačítko, když používáte druhý styl dálkového ovladače na všech mini krabicích v ložnicích. Hmm. Můžete si koupit dálkový ovladač Bluetooth pro své mini, pokud se vám líbí (40 liber), ale pokud jsme Sky chtěli, abychom si zvykli na tento dálkový ovladač, měli by je dodat pro všechny krabice. Na Bluetooth vzhůru znamená, že funguje, aniž by byl namířen přímo na krabici a dokonce pracuje v sousedních místnostech.

K dispozici je vyhrazené tlačítko pro vyhledávání, abyste našli své pořady a nahrávky, ale je to trochu fuška, která se zadává v textu. Jakmile dorazí telefonní aplikace, bude to mnohem snazší a funkce hlasového vyhledávání má být zapnutá v nadcházející aktualizaci softwaru (pouze Bluetooth Remote).

Tip: Ačkoli to není zřejmé, logo Sky v horní části každého dálkového ovladače je ve skutečnosti tlačítko, které vás přivede přímo k vašim nahrávkám, což je velmi užitečné.

Sky Q Mini

Od hlavní oblohy Q Box jsou vaše živé kanály a nahrávky odesílány přes IP buď přes WiFi nebo v našem případě kabelové Ethernet, až po obložní mini boxy kolem domu.

Stříbrný balíček je dodáván s jedinou mini krabicí a my jsme si objednali další 2 po dobu tří. V současné době pro tyto minis neexistuje žádná možnost vlastního instalace, takže pokud si po instalaci objednáte, zaplatíte poplatek za instalaci 50 GBP na vrchol 99 GBP.

Můžete mít 4 minis na jednom Q Silver System (žádný na bez Silver Q), ale můžete použít pouze 2 současně. Zdá se to podivné omezení, protože jste schopni používat 2 tablety i 2 minis, i když pravděpodobně používají nižší bitovou rychlost. Doufejme, že tento limit bude v budoucnu uvolněn, protože v našem domě určitě máme časy, kdy lze všechny 3 krabice použít najednou. Prozatím získáte zprávu, když se používá maximální počet a musíte přimět člena rodiny, aby přepnul jejich do pohotovostního režimu, aby vám umožnil použít svůj – nebo místo toho sledovat tablet.

Až dosud jsme vždy distribuovali naši oblohu kolem domu pomocí RF modulátoru zabudovaného do staré krabice Sky+, takže najednou vidět Sharp 1080p v naší ložnici telly je fantastické.

Sky Q Mini Box pod telly – F1 v HD v ložnici!

Oparování Mini jsou snadno nastaveny pro ovládání hlasitosti televizorů. Mezi další užitečné funkce patří stisknutí tlačítka Domů pro zapnutí televize, stejně jako krabice a dlouhý stisknutí Of the standby button to turn your TV off too.

The UI to choose your channels and recordings on the minis is identical to the main box. A nice enhancement here would be to allow each mini to filter its own recordings.

Fluid viewing is Sky’s marking moniker for pausing your telly in one room and picking it up in another and this works well.

If you’re a sky Broadband customer, then each mini box becomes a wireless access point (2.4GHz and 5GHz b/g/n/ac) expanding the coverage of your WiFi using this AirTies mesh network. If (like us) you have a different broadband company then this feature is disabled.

The system also has builtin Powerline Networking hardware to send your AV packets across your mains wiring, but strangely this is currently disabled.

Tablets & Apps

You can watch live channels and your recordings with the sky Q app on an iOS or Android tablet. This works terrific in our house and now it’s easy to take sky to the bath!

Sky TV guide on our Lenovo Android Tablet

Rights management issues rear their ugly head here though. try to watch a BBC on demand show on your tablet and you’ll get a message telling you that you can’t do that. but record the same show yourself instead of downloading it and it plays fine. Počkej co? The BBC only want you to watch on-demand from their own iPlayer app. That’s just nuts Auntie.

You can copy shows to your tablet to view when you are away from home. I was able to confirm from my router traffic that shows sent from my sky Q box to my tablet were actually downloaded from the Internet instead of coming across my LAN. It looks like your recordings are really sent from the Sky Go platform to your tablet so it’s worth checking you have plenty of data (or and unlimited bundle) with your home broadband contract.

The apps also disable the option to output the tablets display to a TV. So you can’t get round the 2 TV mini limit by hooking up your iPad or Android tablet to your telly.

There’s currently no phone app for sky Q, although they are confirmed for release sometime later this year. For now you can use the old Sky+ app to schedule recordings and catchup downloads, but you cannot see your planner or watch live TV or recordings like with the tablet app. It seems a pity that sky couldn’t have had the phone apps ready for the launch of the system, we all carry a phone, not a tablet.  It’s another indication that sky Q has been launched before being fully baked.

So far there’s no way to watch sky Q on a PC or Mac (the way you can with sky Go) and no word if that’s coming later. personally I’d far rather watch on my MacBook than a tiny tablet screen with a wheezy speaker.

Early Verdict

In the end our engineer spent well over 2 hours on our installation. That’s without any of the wireless pain that many of his other installs entailed. Sky promise Q customers a special experience, but they’re putting far too much pressure on their hard working engineers, due to both lack of training as well as giving them too little time to do a good job.

It’s still very early days for Q and most of the issues discussed on their forums are related to WiFi problems. but we’ve not seen a single issue using Q via the good old CAT5 cables we buried in our walls in 1999.

Like many similar tech products released, sky Q is a bit of a work in progress at launch.  There are lots of little improvements that need to be made, but I’ve no doubt many of them will come over time.

There are other features here we haven’t even got into like Airplay and Bluetooth music playback.

It’s a shame sky won’t allow apps like Netflix and Amazon Video on the Q and Mini’s which would make this the only system most of us would ever need.

Pricing is a bit opaque but sky say the typical ongoing monthly cost for existing Sky+ customers will be around £12 extra (as it was for us), while new customers can g

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *